29. 8. 2013

Pes a jeho Bumpkin

Pes je zviera ako každé iné. Je jasné, že má isté predispozície byť obľúbenejší než medveď či vlk, ale má srdce? Má. Tak je to zviera ako každé iné. Čo je však na psoch úžasné sú šikovní učiť sa. A čo je ešte úžasnejšie sú často krát lepšími trénermi než my. Ako to vyzerá? No aj takto,napríklad.

V roku 2009 Bumpkin zatúžil mať psa. Ja som túžila tiež,ale nejak ma nepočúval, pretože čivava predsa nie je pes?! (teraz všetky čivavistky do zbrane!) Tak sme sa nejak dohodli, ja som proste ustúpila a jeden deň doniesol domov šteniatko bullteriera. Dostal meno Leo. Bolo to malé, všade to robilo mláčky a po týždni som vedela, že tento pes bude skúška pre svojho pána. Bumpkin má rád skúšky a v niektorých chvíľach som však nevedela kto vedie. Jeden tvrdohlavý, druhý ukričaný. Jeden cholerik. Druhý autista. V mnohom sú rovnakí a dokonca obaja majú veľké nosy. Aký pán, taký pes. Ja v tomto ich životnom príbehu hrám niekoho, komu sa dá schovať za nohy, ak ide búrka a kto počúva pozorne, ak hrmí. A tak pozorovaním som zistila nasledovné:

Bumpkin dokázal byť hodiny na vychádzke, aby Leo vypustil bobek
Leo dokázal byť hodiny na vychádzke a vôbec bobek nepustil
Bumpkin dokázal cholericky fajčiť, keď doviedol Lea domov
Leo nefajčil, ale sedel pri dverách,lebo ten  bobek už šiel von. Ts, rozdiel 5 minúť. Keby bol Bumpkin ešte 5 minúť počkal!
Leo nevedel chodiť po schodoch bytovky
Bumpkin ho nosil na rukách
Leo vedel chodiť po schodoch bytovky, lebo si myslel, že Bumpkin ho nevidí.
Bumpkin rád spí bez psa v posteli
Leo nerád spí sám
Leo rozkúsal nohy na skrinke v chodbe
Bumpkin ich opravil
Leo rád kúsal pletivo
Bumpkin nerád pletivo opravoval
Leo zastrihol všetky stomy a kríky v záhrade
Bumpkin to nedokázal opraviť. Ale usmieva sa, lebo vie, že prírodu ako takú Leo zničiť nedokáže.
Bumpkin si myslí, že Leo púšťa bobky na záhrade
Leo si to nemyslí a vždy o 19.30 chce ísť von za bránu
Leo nevie, kedy mám Bumpkin dovolenku
Bumpkin si myslí, že Leo to vie a chce SVOJ kľud.
....
Veci a situácie prítomné a minulé Bumpkina zocelili a stal sa z neho trpezlivý muž, ktorý pozná svojho 5 ročného učiteľa a viem, že nikdy by nemenil. Ak keď povie, že "teho psa raz predám", nie je to pravda.
Učíme sa od bytostí,ktoré síce nevedia rozprávať, ale ich pohľad a gestá majú len jeden význam. Majú nás radi a chcú pre nás len to najlepšie. To je predsa nadpsa jasné...
7 komentárov: