3. 8. 2013

"Poníci v pivnici a krajočky na tričku"- AdjushkaDlho som uvažovala,že ako sa ešte obohatiť - tu na týchto stránkach- a povedala som si,že napríklad začnem znova s rozhovormi.Kedysi som svojou trochou prisievala tiež,no potom. Potom proste išiel život,voda sa sypala a piesok sa lial. Zastavila som čas a vyzvala ho na súboj. Dnes dokončujem nový rozhovor s mojou milou ružovou Adjushkou. O chvíľu Vám predstavím osôbku,ktorá úplne spadá do mojej predstavy o éterickej bytosti z inej planéty a verím,že ak poviem nahlas "chcela by som pomaľovať  napr. dvoje tvoje šatočky" nebude proti. Až tak je milá.
A ak chcete niečo milé aj na seba,prosím,nerobte drahoty a choďte k Adjushke na nákup. Rozhodne to nebudete ľutovať. Sú to veci farebné originálne a s príbehmi. A to ja môžem...
Adjushka je veselá, hravá, milá. To sú slová, ktoré by som k nej doplnila ja. Čo by Adjushka  rada na úvod o sebe povedala?
No, veselá som niekedy až príliš, hravá najmä čo sa týka obliekania a parádenia, lebo ťažko znášam prehry v akýchkoľvek spoločenských hrách :P a milá sa snažím byť ku všetkým, ale to podľa nálady, bo dnes ma napríklad vytočila teta s umývacím vozíkom v supermarkete a tá si na milé slová evidentne nepotrpela :P . No a niekedy som aj trošku naivná a infantilná, ale už to trošku mám pod kontrolou- poníci sú už v pivnici a aj o tri čísla menších ružových bežeckých kraťasov Adidas som sa už zbavila. A nikdy na nič nemám poriadne čas, lebo deň má len 24 hodín a každý deň robím teda kompromis. Väčšinou tieto voľné minúty dňa venujem šitiu. To je moja vášeň už od detstva a mám to po mame. Najradšej šijem šaty. Také vintage. S krajočkami, výšivkami, volánikmi, srdiečkami, mašličkami....

Venujem sa tiež recyklácii oblečenia a rada dávam šancu obyčajným tričkám či zbytkom látok a všetko spolu harmonizujem a „priatelím“. Najnovšie ma uchvátili mexické šaty a jednoduché strihy týchto „pueblas“ kvôli ktorým som začala vyšívať .Tiež rada kreslím čiernou fixou jednoduché komixové skeče okatých babuliek oblečených tak, ako by som to ja chcela , milujem variť a piecť pre môjho frajera a rodinu, zaujímam sa o módu- sledujem dianie v módnych domoch, nové kampane, módne časopisy, viem vymenovať  10 modeliek ktorým aktuálne ide karta,a tiež fotím si také mimikry z každého svojho dňa a v postate to všetko ani nemá hlavu a pätu. Ale veď- netreba...či? Cesty k tvorbe sú často kľukaté, pestré a plné prekvapenia-ako si sa k tvoreniu dostala ty? 
No to klišé, že od detstva asi neobídem, pretože to skrátka nejde. Moja mama pracovala ako krajčírka a vždy mi nosila z práce kúsky látok, čo im na dielni zostávali. Ja som bola maniak na barbíny a také tie vystrihovacie bábiky s vystrihovacím šatníkom :D No a keď sa tie papierové oblečenia potrhali, pokreslila som tým nešťastniciam celý šatník :D Niektoré nakreslené šaty sa mi tak páčili, že som otravovala mamu nech mi také ušije. No a keď už toho mala plné zuby, naučila ma šiť :D Najprv len tak v rukách. Potom na stroji, čo dostala ako veno od svojej mami, tak som musela opatrne. No a potom som si vybrala strednú školu so zameraním na modelovanie a navrhovanie odevov, počas ktorej som hádam ani kupované oblečenie nenosila. Pre veľa ľudí som bola „tá čo sa tak divno oblieka“, ale zvykli si. Vždy som chcela byť módnou návrhárkou, ale chýba mi tá odvaha ísť s kožou na trh. A tak si šijem len tak pre radosť, nezáväzne na nikom a na ničom a teším sa, že sa vždy nájde niekto, kto to ocení a zatúži po niečom z mojich rúk. Ale samozrejme, mám svoje sny .


Máš nejaké pozitívne závislosti?
No jasné. Tak napríklad zbieram sneakers. Neviem či je to pozitívne, ale keď si to vezmeme ako diagnózu tak určite . Vlastním asi cez 20 párov, čo je v rámci zbierky málo, ale iný si myslia že je to až až.Obhajujem si to tým, že nemám auto tak potrebujem spoľahlivú obuv, lebo sa veľa nabehám...  Môj najobľúbenejší doplnok sú hodinky. Vždy zistím, že ešte nemám také, čo by sa mi hodili k tomuto topu, šatám...

A asi úplne najviac som závislá na parfémoch. Milujem parfémy od YSL, Diora a Burberry. Milujem najmä dekadentné sklenené flakóny, ktoré mám krásne poukladané na toaletnom stolíku. Cítim sa pri ich výbere ako Hollywoodska hviezda z 50tych :D. Tiež mám závislosť na kávovej zmrzline, našej sučke Dejzinke, levanduli a sójovom reze. Možno sa zdá, že som material girl, ale iný míňajú peniaze na cigarety, chodia do krčmy na pivo alebo míňajú stovky eur na benzín. Ja týmto veciam neholdujem, takže si robím radosť inak. A okrem týchto hmotných radostí mám aj tak najväčšiu z toho, že som našla pokoj, domácu pohodu a lásku môjho života.

Inšpirácia je pre tvorivého človeka dôležitá,kde ju hľadáš ty?
Inšpirácia sú väčšinou ženy, ktoré obdivujem. Ich štýl, grácia, nadčasovosť...Najviac obdivujem Brigitte Bardot. Bola vždy prirodzene krásna, nadčasová, klasická a chic. Naviac bola aj veľmi múdra, sofistikovaná a inteligentná. Aj v šatníku mi visí pár jej fotografií pre inšpiráciu. Tiež mám rada francúzsku streetartovú umelkyňu Fafi, či americkú ilustrátorku Rudy Fig. Rada si listujem autobiografiami JM Basquita, Degasa, Moneta či Lautreca. Mám aj trošku úchylku na fotografie od Nan Goldin, Hedi Slimana či Terryho Richardsona. V rámci módnych designérov nedám dopustiť na pána Galianna- lebo Dior ma bez neho trošku omrzel, totálna nechápačka zo Slimana v YSL- toto leto zháňam čierny klobúk z dramatickou klenbou  a tiež ma veľmi inšpiruje brazilska blogerka Flávia Desgranges, britská IT girl Alexa Chung, modelka Cara Delevigne...Inšpirovať ma ale dokáže aj vyšívaný ručník mojej babušky, obyčajné biele tričko môjho frajera či starý americký film...Ako si predstavuješ dobrú módu? Zámerne som použila toto slovné spojenie, pretože ma zaujíma, ako ty to dobré v súvislosti s módou vnímaš.
Je mi jasné, že na dobrú módu sa nechodí do nákupného centra...Mám na sebe rada kvalitné oblečenie a príjemné materiály. Nerobí mi problém zájsť do second- handu, kde som napríklad kúpila svoju vintage koženú lady Diorku, čiže paradoxne sa čudujem ja tým pipkám, čo sa tvária že sú bankárovou dcérou, že si vôbec zavesia na plece kadejaké obrendované ohavy. Ale veľa ľudí s nákupmi oblečenia v sekáči stále pohŕda a berie to ako prejav hmotnej núdze alebo čo. A nech si berú. Aspoň mi tam zostávajú tie najlepšie kúsky. Najradšej nosím vzdušné šaty v štýle retro a vintage, zbožňujem biele tričká, lebo sa dajú nakombinovať hádam aj k neoprénu, mám rada oblečenie šmrncnuté etnikou inej krajiny- na bratrancovej svadbe som mala oblečené pravé indické sárí a fakt som si to užila :))). Tiež sa mi páči kombinácia krajková klasika a cez ňu bundička Adidas s teniskami.  
Dobrá móda nestojí veľa peňazí, je nadčasová, variabilná, pohodlná a často je tŕňom v oku dôchodcov, lebo vždy keď si začnú šomrať, čo to mám na sebe, ja sa cítim najlepšie.  

Čo robíš ak nič nerobíš?
Prechádzam sa s frajerom a so psom, navštívim babušku a deda, počúvam hudbu, alebo si zájdem do fitka, či zaplávať si.

Kam chceš, aby tvoja tvorba smerovala?
Chcela by som si všetky moje túžby, sny a myšlienky „upratať“. Rada by som raz založila značku, ktorá bude vychádzať z recyklácie starého oblečenia, bude mať vintage feeling a každý kúsok bude jedinečný. Páči sa mi čo robia súčasní britský dizajnéri pre veľké komerčné fashion reťazce. Prenášajú remeslo, design a nádych skutočnej „couture“ do pásovej jednotvárnej výroby oblečenia. Také by sa mi páčilo. A ja by som sa hrala na módnu návrhárku... 

 Ďakujem mocno za slová a verím,že sa nepáčili len mne :)

PS: A nezabudnite ísť nakupovať TU TU TU a Adjushkin blog čítať TU TU TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára