4. 11. 2013

Papierové blues

Ak otvoríte knihu, ocitnete sa v inom svete. Blúdite stranu za stranou. Často sa stratíte, kdesi medzi kapitolami a neskôr sa zas objavíte na krídlach draka, s mečom pre odvážnych, či na veľkom žúre, alebo dozviete, že "šťastie sa skrýva len-a-len vo vás".
Ukladáte nos do kníh, pretože je pokročilá nočná hodina a hľadáte baterku, aby ste nezobudili duše vedľa vás, prípadne sa s knihou pod pazuchou odsťahujete do vedľajšej miestnosti.
Na zástavke hľadáte pokojné miesto,kde si prečítate stránku (aspoň jednu) a trochu sa  ponáhľate domov, pretože ak všetko šťastlivo dopadne (i vaša cesta) večer si oddýchnete. Pri nej. S ňou.
Ale len dovtedy, kým sa jej písmenká nerozutekajú vo vašich očiach a ona omylom padne na zem. Od únavy. Rovnako ako vy.
Ak otvoríte knihu, otvoríte bránu, kde tisíc príbehov spojí sa do jedného a vy sa stanete hlavným hrdinom. Hrdinom, ktorý sa stratí s nocou a ráno znovu ožije, aby žil svoju vlastnú knihu. Písanú svojim jazykom, bez zbytočných metafor a prehnaných fráz, len svojimi ošúchanými slovami, dúfajúc, že je v nej aspoň trochu múdrostí z kníh, ktoré ste za svoj život prečítali. Kapitola, strieda kapitolu, často sa stratíte, aby ste sa našli. Často vám vypadne meč z ruky a niekedy sa drak,ktorého ste si osedlali, otočí proti vám. Nie je to však nič tragické, pretože stále ste vy ten hrdina. Hrdina, svojej vlastnej knihy zo všetkými prekážkami. A kvôli tomuto pocitu sa  predsa oplatí ráno vstať z postele...

1 komentár:

  1. to si vystihla, zase raz :) pre mna su (po ludoch) knihy to najdolezitejsie na svete. knihy... a zapisniky, do ktorych si pisem vlastne knihy :) (a dufam, ze raz tie zapisniky zmetamorfuju na knihy). ake stastie, ze kazdy z nas ma tie svoje pribehy. a ze sa o ne mozeme delit.

    OdpovedaťOdstrániť