10. 12. 2013

Hodnota

Aká je vaša hodnota?
Pýtaš si dosť za svoju prácu?
Chceš knihu alebo radšej nové nohavice?

Hodnota  ľudí sa nedá odmerať peniazmi. Nedá sa vyčísliť na kalkulačke krátkym naťukaním číslic, násobením a delením. Ak sa o to niekto pokúša je to prevažne váš zamestnávateľ, vaša banka, obchod s oblečeným alebo možno váš mobilný operátor. Vyčíslia hodnotu vášho života a podľa toho sa zaradíte medzi sýtych alebo hladných alebo značkovo či menej značkovo oblečených. Váš mobilný operátor vám dovolí dokonca mesiaca ešte prevolať pár minúť, kde vám niekto na druhej strane povie, že "nestojím ti ani za zavolanie?" Vy sa zamyslíte nad tým, či váš život má ešte hodnotu, pretože všetky tie čísla vás tak neuveriteľne tlačia k zemi. Vraj je kríza a budúci rok sa vaša mzda dvíhať nebude. Zamestnávateľ sa na vás usmeje, povie, že je mu to ľúto a vy s odchodom z kancelárie vidíte  tie služobné autá, služobné telefóny  a to, že v hodnotách životov je istý nepomer. Banka vám pošle list, že splátka úveru už nie je fixovaná a hodnota vášho bežného života sa zas o pár centov zmenší. A tak si prečítate doma v pokoji aspoň stránku z nejakej knihy a potešíte sa v kresle teplým čajom. Rodinu držíte za ruky, dieťaťu poviete, že na ten školský výlet určite pôjde a tenisky- tie kúpite tiež. Hodnota života trochu stúpa. Tie teplé chvíle vám dajú pocit bezpečia. Aspoň do rána.

Hodnota človeka, jeho práce, stovky pádov a desiatky vstávaní sa nedajú vyrátať na kalkulačke. Ak ste (sme) len lacnou pracovnou silou a pretekáme sa s našimi účtami, nadriadenými, úvermi- niečo nie je správne. Čosi sme podcenili. Niečo na čom záleží najviac.
Myslím, že sme podcenili seba a svoju vlastnú hodnotu.


1 komentár:

  1. Fixné platy z nás robia fixné bytosti bez ľudskej hodnoty. Malý princ sa obával správna. Myslíme, žijeme, konáme i jeme v číslach...

    OdpovedaťOdstrániť