12. 9. 2015

Tvorím teda som

Včera som na našom fejsbúku spomenula čosi o inšpirácii. Načrela do témy, o ktorej si myslím, že sa nikdy nevyčerpá. Vlastne nesmie sa vyčerpať. Ak by sa to stalo, už nikto nikdy nič nenamaľuje, nezloží pieseň, či nevymyslí lieky na zákerné choroby.
Inšpirácia je niečo, bez čoho sa nedá tvoriť. Ale kde ju hľadať, kde sa skrýva. Koľko nocí ešte neprespíme, kým sa k nej dostaneme. Dostanem.
Tento článok nebude nijakým objavom, iba vás možno inšpiruje to, ako to robím ja. Lebo ja už netvorím len preto, lebo chcem, ale preto lebo musím. Tvorba a umenie už  nie je len záľubou, ale prácou a tu sa často na pery dostáva otázka "však ale to už nie je od srdca, to už nie je ono."
Chvíľu som nad tým premýšľala aj ja. Ale je to blbosť. Stačí sa k tomu postaviť ako k účtovník k faktúram na zaúčtovanie a zodpovednosť k danej práci cítim rovnakú. Preto si myslím, že srdce je tam vždy.
Inak by sa mi ráno nechcelo vstávať do práce.
......
DVA SVETY (a možno aj viac)
Tri dni som personalista a dva dni umelec. Budem to slovo používať i keď ho sama nemám rada. Neviem, kto je umelec a myslím, že túto definíciu je dobre prisúdiť mŕtvym. Umelcom.
Fakt, že striedam dve činnosti - tabuľky, kolegov, priemyselné priestory, mi dáva motiváciu, aby som tie dva dni naplno strávila minimálne 16h s tvorením a papiermi.
Dva svety sú psychohygiena, aby ste ani v jednom svete nevyhoreli. Takže ak tvoríte alebo chcete tvoriť na plný úväzok, je dobre napríklad mať nejakú činnosť, v ktorej prepnete a budete vykonávať niečo diametrálne odlišné. Mne to pomáha a radím to aj Bumpkinovi...
...
RUKY ,OČI V POHYBE (nohy kľudne zapojte tiež)
Hľadanie, klikanie, pohyby ceruzkou, pohyby očami, ktoré zachytia i najmenší detail. To je veľmi dôležité. Ak chcete tvoriť naplno a mať z toho nejaký ten peniaz, neexistuje slovo zastať. Mali by ste isť neustále dopredu ale tak aby ste mali čas na spanie a jedenie, to je dôležité najviac. Ono to znie šialene, ale pokiaľ poznáte moje portfólio, viete koľko vecí mám. Na tých internetoch. A teraz si prestavte, čo mám doma- koľko skíc, koľko skicárov. Ako je možné, že človek, ktorý pracuje a je a spí toľko kreslí?
Hm, to je tiež pre mňa zaujímavé, ale pokiaľ kreslím moje ruky sú neustále v pohybe. Každý deň kresba, každý deň záznam do skicára, každý deň disciplína.
To je to správne slovo. Ak chcete robiť umenie naplno, musí existovať disciplína. Je na vás, či si každý deň urobíte drobný obrázok na post-it a za mesiac z toho vyskladáte obraz alebo proste každý deň urobíte na plátno väčší obrázok. Ak sa niekto narodí s darom tvoriť už treba len okresať našu vrodenú lenivosť. Potom v sebe objavíte toľko chuti a toľko zdrojov sily a motivácie, že kresliť každý deň bude radosť.
...
ZDIEĽAŤ SA (bez hanby, nie sme predsa uzavretí a namyslení egoisti)
Kto čítal knihy od Kleona vie o tom. A je to pravda. Ja len potvrdzujem. Spätne sa vraciam k veciam na svojom FB a neuveriteľne ma inšpirujú. Takže zdieľajte sa nielen pre iných ale aj pre seba. Sú to všetko dôležité záznamy, z ktorých raz môžete čerpať.
....
INŠPIRÁCIA KDE SI? (aj tu aj tam, dívaj sa)
Vyššie som napísala oči v pohybe a to je presne to, čo každý umelec má. Má to vlastne každý človek, len u mňa napríklad to funguje stokrát silnejšie. Ľudia a ich oblečenie, keksíky od klientky, torta od kamarátky, nový skicár. Detaily svetla v izbe, tieň pierka na rolete. Vidím veci v detailoch a z každého ťažím maximum a aby som na to nezabudla, robím si záznamy do inšpizošitov. Je to denník, ktorý mi pomáha vrátiť sa k niektorým okamihom, prípadne ak robím klientom návrhy, robím si tam pre zmenu abstraktné tvary farieb, tieňov len aby som sa trochu očistila od presne definovaných línií, ktoré musím používať pri návrhoch. Je to niekedy naozaj ťažké. Každý návrh musí byť iný a tak si  medzi ich tvorením robím obrázky, ktoré sú úplne mimo- abstraktné, hravé. Len preto, aby som prepla...
Inšpiráciu ako takú samozrejme nehľadám len na uliciach ale aj v knihách, mojich priateľoch, ktorí sú prevažne tiež tvorcovia- umleci. S mojom najdrahšou priateľkou si posielame inšpi balíčky a z toho žijem tiež.
Mám hračky od umelcov, mám obrázky, investujem do toho nejaký ten peniaz. Lebo ma to jednoducho inšpiruje a je to súčasť sveta, v ktorom denne som. Musím, lebo je to proste práca, ktorú chcem robiť dobre.
Niektorí klienti nám posielajú obrázky z internetu, kde sa nám snažia v dobrom ukázať, čo sa im páči. Berú to ako inšpiráciu, no bohužiaľ tu sa priznávam- nikdy tie prílohy neotváram. Nemám dôvod, pretože ak nás niekto osloví, že sa mu páči naša/moja tvorba znamená to, že nám/mne plne dôveruje, že nájdem vlastný zdroj, vlastnú ideu, ako to má vyzerať. Takže rada do budúcna, ak nás nechcete uraziť- neposielajte nám posťahované fotky z netu (samozrejme, že sa neurazíme, ale oči prevrátime dozaista)
Ďalším zdrojom inšpirácie u mňa je hudba. To je najsilnejší vnem, ktorý vyťaží u mňa obr množstvo obrázkov...skice, jemné tiene, veselé bodky.
A aby som nezabudla -slová, vety. Za najlepšiu inšpiráciu, ktorú som doteraz našla v slovách bola báseň, ktorú nám poslala klientka. To bolo naozaj super a mne sa s takými abstraktnými formami pracujem veľmi dobre. Dať im konkrétny tvar, to ma baví.
Hľadať vlastné zdroje je neuveriteľne ťažké, ale vždy to nadväzuje aj na predošlé slová disciplína  a ruky v pohybe. Bez akcie niet reakcie a naopak.A potom, nikdy nezabudnite hľadať vlastné tvary. Tulipány pozná každý, ale skúsme ich urobiť inak. Rozvíjajte svoju predstavivosť do takej miery, že v zástupe obrazov, niekto ten váš spozná...

Robme veci inak, vnímajme tvorenie ako prácu a učme ľudí novým veciam. Otvorme naše oči a vyrazme do krajiny farieb a papierov. A potom si sadnime a zaznačme si čo tam bolo. Takto fungujem. Ak vám to príde šialené je to možno tým, že som workoholik, že som až prílíš zaujatá tým, čo robím. Ale je to moja cesta. Preto som sa narodila. Som vo svete, ktorý ma napĺňa a ja sa snažím do toho sveta vťahovať ľudí a...otvárať im oči. To je asi patetické, ale niektorí klienti by si v živote nedali na seba ilustráciu a dnes už majú od nás dve. Myslím, že zrazu vidia veci ako ja, ako Bumpkin, a to mojej práci dáva obrovský význam. Význam, ktorý sa slovami opísať nedá.

Ak ste tu našli niečo užitočné, som naozaj rada. Možno som nedokázala povedať všetko, čo som chcela...ale snáď vám to bude dávať trochy význam. Nabudúce by som chcela napísať o Bumpkinovi, ktorého zdroje sú úplne inde a jeho proces hľadania je niekedy ťažký.

PS: prikladám pár fotiek- na jednej z nich sú fantastické vegan koláčiky od Veroniky, ktoré sme včera od nej dostali a to je napríklad pre mňa inšpirácia tiež. Dievčatko s koláčikmi sa bude volať ten obrázok, tak vám ho potom ukážem.
PS2: vidíte tú lebku s dieťaťom? to je obrázok, ktorý chcel Bumpkin. Chcel aby som nakreslila  pravdu o tom, že hneď ako sa narodíme, umierame. Má to byť dôraz na to, aby sme každý deň žili naplno, bez zbytočného smútku a zmierili sa postupne s tým, že jediné, čo je isté, je smrť. Kruté však? Proste pravda je to.
2 komentáre:

  1. drahá lucy, najskôr tuho objímam za pomenovanie. prečítala som si ho zo 5krát, kým som ho opustila a dočítala tvoj blog celý. do bodky a do písmena chápem tvoje inšpirácie. nie je to zvláštne, čo všetko môže pôsobiť inšpiratívne? u mňa sú najväčším zdrojom príbehy ľudí , také ukradnuté z ich súkromia, o tom, ako tvoria....a keď sú ešte poprepletané fotkami...juj,to až pištím,aby som i ja mohla tvoriť. priznám sa, neviem nájsť inšpiráciu v koláčiku, leda ak inšpiráciu tiež si niečo chutné napiecť :). no chápem ťa, lebo mňa dokážu inšpirovať vzory na látkach a ešte ako!!! ja si však všeobecne s inšpiráciou hlavu nelámem. keď chýba, pracujem manuálne na niečom, čo si fantáziu nepýta. napr. obšívam denníky, zošívam telíčka bábikám a tak. ps: tá lebka je úžasná !!! troška ženská ,ak sa bumpkin nenahnevá. je taká čipkovaná svojím spôsobom. mne osobne sa veľmi veľmi páči a aj pointa za tým, hoci s ňou nie som až tak stotožnená .počula som ju prvýkrát a asi ju potrebujem stráviť. so mnou je to v tomto smere smutné, ja nemám nič pred a ani po smrti. preto akékoľvek dohody zrodené v tom čase mi prídu síce krásne..,ale tam to končí.

    OdpovedaťOdstrániť