6. 5. 2016

Zlatom vyšívané

"Črievičky zlatom vyšívané,
budú mi tancovať
hýbať nôžkami
a ja pobežím s nimi na kraj sveta"
...
Také sa asi vyrábajú už len v dielňach haute couture a nám ostáva  tá Čína. Dnes je lepšia Čína než Bangladeš. Nie je to už ako kedysi, pretože v Číne predsa len ľudia za posledné roky majú nárok na prácu a hlavne na plácu. Ale stálo to veľa. Pár ľudí, čo vyskočilo z okna od únavy a pár ľudí, ktorí sa nebáli ozvať. A tak, čo si budeme hovoriť- je mi bližší secondhand....ale nie o tom som chcela. To je príliš ťažká téma na dnes večer a ja som zachytila príliš málo slov na to, aby som mohla písať o tom slohy...

Skôr sa chcem vrátiť k tým črievičkám, topánkam, ktoré si veľmi vážim. Dnes som si umývala modré tenisky a myslela na mamu. Aké zvláštne, že umývanie a čistenie mi evokuje príbuzných, však?
Ale asi stokrát som spomínala, aká mamka bola precízna a neuveriteľný puntičkár. Vždy večer umyla všetky topánky, ktoré sme cez deň mali na nohách. A samozrejme, robím to isté.
Vzniklo to nejak aj z toho, že sme neboli zámožná rodina a bola veru dobrá aj Čína. O ktorú sme sa starali, ako sme vedeli. A tak topánky odložené v poličkách čisté a "skoroakonové" boli samozrejmosť.

Nepýtajte sa ma, či je to dôležité alebo nie. Je to niečo automatické, prirodzené a asi to robím aj preto, že mi to navodzuje blízkosť zas a znova. Okamihy.

...
"Črievičky zlatom vyšívané,
drobné rituály,
pripomenú tance dávne,
keď za mlada 
smiali sme sa zhrbeným"

PS: sukňa je ušitá mnou a tenisky pre priateľku maľujem

 

6 komentárov:

 1. Krásne všetko , od hlavy až po päty, spomienky na maminu tiež❤

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Krásne všetko , od hlavy až po päty, spomienky na maminu tiež❤

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Jak krásně se po dlouhé době něco takhle milého čte.
  Milé vzpomínky, mílé fotografie, milý článek.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. S tými topánkami a mamou to mám tak isto:-)
  Nariasenú sukňu so širokým pásom som si ušila naposledy na gymply, vtedy to bolo moderné...
  :-)

  OdpovedaťOdstrániť