19. 3. 2017

Dom deravý

Nie úplne. No i tak, to otrasie základmi. Vami. Dušou. Srdcom. Všetkým.
Už chvíľu tu sedím a hovorím si, či smiem. Či smiem deliť sa so svojim životom až tak otvorene a úprimne. Či vôbec mám nárok ísť do verejného priestoru a byť pod drobnohľadom. Neviem, kde sú tie dvierka, ktoré treba zavrieť a mlčať. Viete čo? Vlastne je to už jedno. Lebo veci, ktoré sa stali už nemôžeme zvrátiť. Viem, vám teraz len poradiť, ako sa zachovať a ako sa nezrútiť úplne. Spolu s vašim domom.
Minulý týždeň som pre vás dom stavala a dnes, dnes zametám prach a cez diery v tom dome počujem prievan. Hlasný až naháňa strach.
Náš dom je klasický hobbití domček postavený kedysi dávno a upravený pôvodnými majiteľmi.
A tak sme sa nasťahovali a tešili sa, že ak bude viac financií, tak ho prerobím úplne. Tak, aby sme si boli istí. Nestihli sme.
Prístavba sa otriasla v základoch, zbúrala sa nám priečka a dom, ten si zatancoval svoje vlastné tango.
Viete, ak sedíte v kuchyni a konzumujete obed, netušíte, čo znamená ten hluk za dverami. Potom vám to dôjde a vy si uvedomíte, že ste spolu. Nik nezostal v tej miestnosti a koho a kam máte volať, to neviete.
To vás nik nenaučil. Nedá sa to nájsť ani na internete, ktorý vám bohužiaľ aj tak nejde, lebo predsa nemáte elektrinu, lebo váš dom....tancuje.
A tak idete na obecný úrad, kde vám nik vlastne nevie poradiť. Tušíte, že máte volať požiarnikov. Iba tušíte. Tušíte, že máte zavolať statika. Opäť iba tušíte. Ale kde ho rýchlo nájsť. Skúšate, voláte. Dom vám môže každú chvíľu padnúť na hlavu. Ak som si niekedy myslela, že existuje nejaké zúfalstvo a strach, tak mi to celé oblizlo nohy a možno aj kolená....Máte volať plynárov a elektrikárov, ale tí sa odvolávajú na to a na ono...A poisťovňa vám povie, že veru možno to nepôjde na likvidačné, lebo podmienku sú všelijaké.
Vďaka bohu, že existuje facebook, a kto chce nech za ním vidí stratu času, ja v ňom vidím obrovskú pomoc. A tak popri tej panike, že neviete prísť ani sebe na meno, vám iní pomáhajú a snažia sa.
Dokonca Martin pre nás založil zbierku
A Lucka pre nás urobila zbierku tiež.

Aj sme si poplakali. Vždy som bola k vám úprimná a teraz nemám, čo skrývať. Nemám ani obrázky, ktoré by som vám ukázala, lebo som rada, že máme funkčný záchod a voda ide tiež.
Sme na začiatku. Zatiaľ vďační, v očakávaní koľko peňazí to bude stáť, peňazí, ktoré nemáme, lebo kto je na takéto veci pripravení, sme u očakávaní, čo nájdeme pod domom, kde si dom tak odvážne podskočil...
Sme na začiatku. Po jedenástich rokoch s Bumpkinom sme sa skoro ocitli na ulici a verte, je to príšerný pocit. Spomenula som si na všetkých tých bezdomovcov, ktorým som kedy dala drobné...Viem viem, ale ak si zúfate nad všeličím premýšľate.
Sme na začiatku a musíme sa postupne pohnúť dopredu, aby sme zas mali svoj hobbití domček. Na všetkých stenách, bez dier a zranení.

PS: zatiaľ sme v prednej obytnej časti, zadná časť je podopretá a keď budeme búrať, sme dohodnutí s Katkou, že pôjdem k nej. S koľkými našimi psami ešte nevieme. Leo je autista, ktorému je jedno, že mu tiež pelech nadskočil, stojí si za svojim pohodlím.
PS2: ak poznáte murárov prosím písnite nám kontakt
PS3: ak chcete vedieť, čo sa stalo vlastne, tak je to príbeh o divnom smrade spopod vane a jednej pur pene

ďakujeme milí, ktorí ste prispeli2 komentáre:

 1. Milá Bumpkina, som strašne rada, že ste všetci prežili, len za katastrofou treba urobiť čiaru (puklinu)!
  Napadá ma, určite brnknúť statikovi, my sme mali tohoto pána statika:
  Klokner O905 4OO 452
  Neviem, či sa vás dá vôbec povzbudiť, náš príbeh je takýto:
  z paneláku sme odchádzali šiesti, traja (naozaj) autisti, dva králiky, jedno morča, s mínusom na účte, teda debetom, len s požehnaním :-)
  Priatelia pomohli mužovi vyrovnať debety v blbej vyždírskej banke, potom mu schválil hypotéku v jeho banke, kde mal pracovný účet a sledovali si ho dlhšie.
  Domček mal dve izby, komoru a kuchyňu a pohľad na kopčeky a pocit, že sme doma rozhodol a maklér bol tiež štvordetný a pôvodní majitelia bezvadní.
  Dievčatá dostali jednu izbu, druhú chlapci a v komore mal muž pracovňu a zvery, boli aj na chodbe, my s mužom v kuchyni.
  Pred rekonštrukciou nám padol strop v komore, nebol tam na šťastie nikto.
  Jednoplotnička, plesnivý podnájom, ,,šialené,, podmienky mimo i v nás...pomaly za svetielkom a ide to:-)
  Rekonštrukcia sa vydarila, dobre sa nám deje, chcela by som vám pomôcť, neviem kam prispieť.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Aaach, myslím, že to dávate skvelo. Muž práve robi platbu cez internet. Grafiky pôjdu mne do kancliku. Budem tam mať mini galériu. Prajem vám, nech máte len tých najlepších odborníkov, nech práce idú rýchlo a bez komplikácií, nech máte na účte vždy toľko, aby ste vedeli všetko poplatit a nech táto situácia je pre vás len odrazom k tomu najlepšiemu.

  OdpovedaťOdstrániť