8. 6. 2017

Som taký zberateľ

Pár dní dozadu som spomínala, že by som chcela napísať článok o zápisníkoch. Akože dobre, priznávam, môj svet je obmedzený a vy si hovoríte "zase?". Zase nás ide trápiť zápisníkmi, to nie je na programe nič iné? Tak, aby ste vedeli, je mi ľúto, že miestami vyznievam ako obohraná platňa, ale ak sa začnem venovať beauty veciam, rada sa s nimi podelím. Nateraz, máme všetci smolu, témou magickou ostávajú zápisníky, skicáre, čisté strany nepopísané...

Keď som bola mladšia, výber darčeku pre mňa bol jasný- skicár, zápisník, notes. Keď som dospela, výber darčeku bol opäť jasný. No a teraz, čo si budem želať k narodeninám? Mám sa opakovať? Nemusím, všetkým je vám to jasné.
Som taký zberateľ a ako by to vyzeralo, ak by sa u mňa nenachádzala zbierka Moleskinov. Táto značka vraj vychádza z dizajnov tradičných zápisníkov, ktoré používali kedysi na skice umelci, na slová spisovatelia a určite aj hudobníci na svoje noty. Od roku 1997 sa začali vyrábať v Taliansku a tešia sa veľkej obľube. Úprimne, tento produkt spadá do kategórie "určite to nemusím mať, kúpim si hocijaký iný, ale nie, kúpim si moleskine". Toto vám vravím preto, že každý máme občas voľbu kúpiť si lacnejšiu náhradu a potom, ten malý kreatívny diablik nám podkúri pod peňaženkou a...Koniec už poznáte. Sme ľudia. Na večeru bude rožok s minerálkou.
Moleskine mám rada, lebo som si na mnohé z nich kedysi šetrila, lebo sa mi mnohé z nich spájajú s umelcami, ktorých obdivujem a ktorí ich denne využívajú. Mám v nich uložené kresby, poznámky, sú praktické a ak potrebujem skicár do tašky, k Bumpkinovi do štúdia, beriem Moleskine.
Používam hlavne tie, ktoré sú určené na kresbu, prípadne akvarel. Rada do nich kreslím k fixami a skúšala som aj pastel, no úprimne ten saténový 165g papier s tým mastným pastelom nebola až taká super voľba, ale s perami si rozumie dobre. Mám aj drobné formáty, na slovíčka a dokonca A3 formát, ktorý dostal odo mňa Bumpkin k Vianociam, písal sa rok 2011 a chcela som, aby znovu viac kreslil.  Zázrak sa nekonal, a tak som do neho kreslila ja. Sebecky.
Dnes tu sedím s tou zbierkou, v mnohých z nich sú tetovačkové návrhy pre klientov, poznámky o nich, slová, skúšky fixiek, odtieňov... Povedala som si, že si v nich prelistujem s vami. Niektorý z nich je z roku 2011, ďalší sú mladší. No jednoducho moleskinová zbierka okamihov, chutí, pokusov a omylov.

Ak si teraz hovoríte, že žiadny Moleskine vy podporovať nebudete, že domáci produkt je najviac, tak vás poteším. Mne, ako človeku zápisníkovému, nesmie v zbierke chýbať značka Remini. Opäť to všetko na seba viaže spomienky...
Prvý skicár tejto značky som si kúpila na Trnavskom rýnku, tuším v roku 2014. Bolo veľmi teplo, veľmi slnečno a jediný stánok, kde som chcela zaparkovať, bol ten s nápisom Remini zápisníky.

Majú rovnako krásny papier, rovnako kvalitné viazanie a navyše, ilustrácie domácich autorov na obale. Hrdo vyhlasujem, že tým skicárovým moleskinom smelo v mojej zbierke konkurujú... Fixy, pastelky, perá zvládajú rovnako a ja som veľmi rada, že na polici všetky tak pekne vedľa seba sedia. Že mi dávajú priestor, aby som sa cez ne vyjašila a dokážu ma ospravedlniť, ak k nim pribudne nový do zbierky. Čo už, som taký zberateľ.

Pár dní dozadu som spomínala, že by som chcela napísať článok o zápisníkoch. Akože dobre, priznávam, môj svet je obmedzený a vy si hovoríte "zase?". Zase- to je môj štýl. A viete, čo som si všimla, že mi chýba ten najmenší moleskine a Remini má už aj skicáre v ponuke. Tak teraz neviem, bude ďalší článok...?
A zase tie rožky s minerálkou. . .

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára